Sprawdź informację o Erasmusie na stronie internetowej uczelni, do której chcesz pojechać:
Standardowe formularze programu Erasmus+:
Zaświadczenie o przyjęciu na studia otrzymasz z uczelni partnerskiej na adres mailowy, wskazany przez Ciebie w formularzu zgłoszeniowym.
W trakcie wypełniania formularzy aplikacyjnych pamiętaj o wypełnieniu formularza Oświadczenie o numerze konta, który należy złożyć zanim zostanie podpisana umowa z ANSB. Podaj w nim:
Wystąp o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, dokumentu potwierdzającego obowiązkowe ubezpieczenie medyczne.
W ramach ubezpieczenia Polacy podejmujący studia w kraju Unii Europejskiej uprawnieni są do korzystania ze wszystkich usług medycznych, niezbędnych do tego, by stan ich zdrowia nie pogorszył się przez okres nauki. Oznacza to, że będziesz mógł leczyć się nie tylko w nagłych przypadkach (jak turyści), ale otrzymasz też pomoc w przypadku przewlekłej choroby czy konieczności skorzystania z porad lekarzy specjalistów, jak również wykonania – na koszt ubezpieczyciela – niezbędnych badań okresowych. W każdym z państw UE/EOG obowiązują inne zasady udzielania świadczeń. Szczegółowe informacje dotyczące rozwiązań przyjętych w danym kraju, dostępne są na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Aby uzupełnić ubezpieczenie obowiązkowe o OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) i NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), możesz wykupić dodatkowo Kartę Euro<26 lub legitymację ubezpieczeniową ISIC – International Student Identity Card.
Musisz wypełnić test, jeżeli jeden z dostępnych w OLS języków jest językiem nauki lub praktyki (angielski, czeski, duński, francuski, grecki, hiszpański, niderlandzki, niemiecki, portugalski, szwedzki, włoski, inne dodatkowe języki).
Zawrzyj umowę z Rektorem ANSB. Upoważni Cię ona do otrzymania dofinansowania w ramach programu Erasmus+ oraz zobowiąże m.in. do:
Zarejestruj się w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz”. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować i udzielić Ci niezbędnych informacji oraz pomocy.
Podczas przebywania w zagranicznej uczelni partnerskiej zawsze możesz zgłosić się też po radę lub pomoc do Koordynatora programu Erasmus+ w ANSB.
W trakcie pobytu na uczelni partnerskiej może okazać się, że konieczne jest wprowadzenie zmian do Learning Agreement. Musisz wtedy wypełnić część LA During the Mobility i uzyskać podpisy z uczelni przyjmującej i uczelnię wysyłającej.
Po powrocie do kraju należy dostarczyć uczelnianemu koordynatorowi dokumenty wydane przez uniwersytet zagraniczny, poświadczające odbycie i zaliczenie okresu studiów – oryginał wykazu zaliczeń (Transcript of Records) oraz zaświadczenie potwierdzające okres studiów w uczelni zagranicznej lub, jeśli to była praktyka, Certyfikat z odbytej praktyki.
Po powrocie należy również wypełnić Indywidualny Raport uczestnika oceniający pobyt zagraniczny. Link do raportu otrzymasz drogą mailową zaraz po powrocie ze stypendium (wiadomość generowana automatycznie przez system EU Survey). Należy również wypełnić drugi test językowy w systemie OLS poziomujący znajomość m.in. takich języków jak: angielski, czeski, duński, francuski, grecki, hiszpański, niderlandzki, niemiecki, portugalski, szwedzki lub włoski, lub inne dodatkowe języki, udostępnione w platformie Online Linguistic Support (OLS).
Koordynator programu poprosi Cię o podzielenie się doświadczeniami, zebranymi podczas wyjazdu. Mogą one pomóc młodszym kolegom, dopiero wybierającym się na stypendium programu Erasmus+, łatwiej przebrnąć przez całą procedurę.